Miért pont Python?
A 3-as változat hivatalosan is használható az érettségin, és a behúzásos szintaktika egyszerű és könnyen tanulható, követhető. A karakteres felülettel a klasszikus nyelvekhez hasonlóan lehet dolgozni, az interaktív Python pedig mindent megad amit egy Logó tudna. Lehetőség van fordított kód készítésére de a forráskód közvetlenül is futtatható. A képességeihez még a gazdag funkciókészlet is hozzájárul, mindezek ellenére a nyelv nem számít igazán lassúnak sem. (v.ő.: Java, PHP) Végezetül pedig a nyelvet megtanulóknak szinte korlátlan fejlődési lehetőségeik vannak mind a web mind az asztali alkalmazások irányába tetszőleges rendszeren. (Django, Gtk, ... )Miért ne?
A Python teljesen objektum orientált nyelv, ami a későbbiekben nagyon hasznos lesz de kezdetben vannak hátrányai is. Találkozni lehet olyan dolgokkal is a forráskódban amiket elsőre nem is olyan egyszerű megérteni. Tipikusan ilyenek a névvel és pozícióval vegyesen átadható paraméterek, vagy az alaptípusok érdekesebb metódusai a vegyesen megvalósított referencia és érték szerinti átadás.A Python telepítése
Egy Windows rendszeren valószínűleg nincs még telepítve Python, vagy ha van is nincsen hozzá programozó felület. A Python hivatalos felülettel az IDLE-vel együtt letölthető a python.org letöltés szekciójából. Mindenképpen a 3.x változatot javaslom, ez az újabb és az érettségin is ez használható.Szomorúan jegyzem meg hogy érettségizni Python programozási nyelvben csak Windows alatt lehet, ennek ellenére a leírást Ubuntu alatt fogom folytatni. Egyrészt remélhetőleg az érettségi kiírás is változni fog, másrészt nem jelent valódi nagy különbséget, az alternatív operációs rendszer sem.
Ubuntu alatt a hivatalos tárolókból elérhető a Python 2-es és 3-as verziója is, valamint szükség szerint az IDLE is telepíthető, de Linux alatti programozáshoz ezt nem javaslom használatra. A telepítőparancsok:
# A python3 telepítése (kötelező):Ezek után további lépések nélkül, megkezdhető a Python használata:
sudo apt-get install python3
#Az IDLE telepítése (Windowshoz javaslottal megyező felület):
sudo apt-get install idle3
Interaktív Python
Elsőként néhány szót a python interaktív módjáról. Az interaktív Python egy olyan felület, ahová parancsok gépelhetőek be, soronként egyesével, amik azonnal végrehajtásra kerülnek és a végeredményt (visszatérési értéket) a Python kiírja. A felület elérése terminálban: python3 (Windows alatt az IDLE megnyitása ugyan ide vezet.)Először egy üdvözlő szöveg fogadja a felhasználót, ami elmondja hogy milyen verziót használ és hol kaphat további információt róla:
Python 3.2.3 (default, May 3 2012, 15:51:42)
[GCC 4.6.3] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
Ezek után egy >>> jelző (prompt) várja a következő sor elején, ide írhatóak a parancsok.
Kipróbálhatóak például a következők:
>>> 3+5Jól látható hogy az első két parancsom gond nélkül lefutott, de amikor számot és szöveget akartam összeadni akkor már hibát kaptam. Ez pont így történne akkor is ha a programkódba írtam volna. Ne felejtsük el hogy az interaktív módhoz bármikor vissza lehet térni ha valami gond akadna.
8
>>> 'alma' + ' ' + 'körte'
'alma körte'
>>> 3 + 'alma'
Traceback (most recent call last):
File "<stdin>", line 1, in <module>
TypeError: unsupported operand type(s) for +: 'int' and 'str'
Az első program
A Python programok futtathatóak rögtön forráskódból is, ami sok kellemetlenségtől kíméli meg a programozót kezdetben, ezért a példában is így fogok tenni. Az első programhoz csak egy sima szöveges fájl szükséges (elkészíthető pl. gedit segítségével) demo.py néven elmentve. (Windows alatt használható az IDLE Fájl->Új parancsa)A fájl tartalma legyen a következő:
#!/usr/bin/python3Az első sor azt jelenti hogy ezt a fájlt a python3 programmal kell futtatni. Ennek a megadása nem kötelező, de erősen ajánlott.
# -*- coding: utf-8 -*-
print("Helló világ!")
A második sor a karakterkódolást jelzi. Ha nem ASCII tehát pl. ékezetes karakterek vannak a fájlban (öüóőúéáűí) akkor kötelező megadni. Pythonhoz mindig az UTF-8 kódolás használata javasolt, ez linux alatt, és az IDLE-ben is alapbeállítás. Ha valami mégsem működne, érdemes a szövegszerkesztő UTF-8 Bom nélkül üzemmódba állításával próbálkozni.
Ezek után következik maga a programkód, ami itt összesen annyit tesz hogy kiírja Helló világ!
Próbáljuk ki!. (Windows alatt futtatás menüpontot.)
Linux alatt terminálban:
python3 demo.py
Ha minden program helyesen lefutott, a terminál következő sorában megjelenik a Helló világ! üzenet. Összesen tehát ennyi volt szükséges egy Python program elkészítéséhez és futtatásához.
Tanuljunk meg Python nyelven
A Python nyelv megtanítása jócskán túlmutat egy blogbejegyzés terjedelmén, de az első lépések után nagyon egyszerűen, és gyorsan tanulható nyelv.Segédanyagnak magyar nyelven Gérard Swinnen: Tanuljunk meg programozni Python nyelven című, ingyenesen elérhető könyvét javaslom. Ez a könyv a Python2-ről szól, én viszont eddig a Python3-al foglalkoztam. A Python3-hoz még nem tudok elérhető tananyagról. Ugyanezekből a forrásokból a Python 2 is telepíthető, de alternatívaként próbálkozhatunk Python2 kód Python 3 alatti futtatásával is.
A verziók között első ránézésre csak néhány formai különbség van: Az újabb változatban kötelező kitenni a zárójelet a print utasítás köré tehát print "Szöveg" helyett kötelezően print("Szöveg") írandó. Ezen kívül a % jellel készített szövegformázások sem működnek majd. Ezeket érdemes kezdetben kihagyni.
A változások pontos listája angol nyelven a Python3 manuálban tekinthető meg. Ezt érdemes egyébként bármilyen egyéb leírásért is felkeresni.