2012. szeptember 22.

Kellékek betűtípusokhoz

Napjainkban ha egyedi megjelenést, arculatot kell készíteni valakinek vagy valaminek, egyáltalán nem szokatlan elvárás egy egyedi betűtípus használata. Egy egyedi betűtípust pedig nem csak a logóban látnak szívesen. Napjainkban már az interneten, és a nyomtatott dokumentumokban is nyugodtan használhatóak egyedi betűk változó tartalomhoz is, de mint mindennek, ennek is megvannak a trükkjei.

Beszerzés

Amennyiben nincsen éppen kedvenc "egyedi" betűtípus kéznél, könnyen beszerezhető egy ingyenes is az internetről. Az internet legismertebb és talán legnagyobb ingyenes betűtípusokat is gyűjtő oldala a Dafont. Több mint tizenhatezer betűkészletet tartalmaz, köztük olyan híreseket is mint a Duna televízó egykori lógója, a Danube.

Ha esetleg ez nem lenne elég, a FFonts.net további készleteket rejt. Sajnos mindkét oldalra igaz, hogy a hatalmas választékban a minőség is változatos: Az igazi kincsek mellett sok csapnivalóan rossz, olvashatatlan darab is, amiket roppant idegesítő kerülgetni.

Aki inkább kevesebbet keresgélne annak Font Squirrelt érdemes megnézni. Ez egyfajta válogatás oldal, itt csak ingyenes, és általuk "jó minőségűnek" kiválasztott betűtípusokat listáznak. Az oldal leginkább afféle toplistaként működik, a karakterkészleteket általában más oldalakról veszik át, és gyakran a letöltés helyett is az eredeti oldalra átirányít.

A betűkészlet honosítása

Telepítés előtt mindenképpen érdemes átnézni a rendelkezésre álló karaktereket. (Árvíztűrő tükörfúrógép) A magyar ékezetes betűk tipikusan hiányozni fognak, ezek közül is az ö, ő szinte biztosan. Szerencsére ezeket nem nehéz pótolni.
A betűtípusok szerkesztéséhez pl. a Font Forge programra van szükség.

A Font-Forge telepítése 

Ubuntu Linux operációs rendszer alatt, a megszokott módon telepíthető a szoftverközpontból, vagy akár parancssorból:
sudo apt-get install fontforge
Windows alá telepítő a SourceForge oldalról letölthető a telepítő fájl. Windows alatt akadhatnak problémák a telepítéssel, de a hivatalos oldal leírásában minden megtalálható.

Szerkesztés FontForge-al


A telepítés után a programot megnyitva egy Open Font feliratú ablak ugrik fel. Innen választható ki a szerkesztendő font fájl. Megnyitás a felület egy listát ad a karakterekről. Egy gomb lenyomására a fókusz a lenyomott karakterre ugrik, így könnyen ellenőrizhetőek a magyar ékezetes betűk. (öüóőúéáűí) A hiányzó karakterek helyén kereszt található. Ne felejtsük el hogy a kis és nagybetűk külön karakternek számítanak, tehát hiány esetén külön ő-t és Ő-t is kell készíteni.

Egy hiányzó ékezetes betű a legegyszerűbben pótolható egy hasonló, (pl ő helyett ó) karakter a helyére másolásával. (CTRL+C/V vagy jobklikk->másolás/beillesztés) Az új betűre kattintva a kattintva megkezdhető annak szerkesztése. A betűk alakját függvények írják körül, így vektorosan, Inkscape-szerűen lehet szerkeszteni. Ezt könnyen meg lehet szokni. Általában egyszerű másolás és mozgatás segítségével kipótolhatóak a hiányzó a magyar ékezetek. Az apróbb részletek átvételéhez egy másik betűből, hasznos tudni hogy mindkét betűt szerkesztésre megnyitva, azok elemei között is szabadon lehet másolni.

A betűk szerkesztésén kívül fontos lehet még a betűkészlet beállításait szerkeszteni. Ez az Element -> Font info menüpontban tehető meg. Itt változtatható meg például a betűkészlet neve is. Vigyázat: A FontForge nem kezeli együtt az egy családba tartozó betűkészleteket. Ha egy készletben megváltoztatásra kerülnek a beállítások, kézzel hozzá kell módosítani az összes többi változat (dőlt, vastag, ...) beállításait is, és külön-külön frissíteni őket. Ellenkező esetben a betűkészlet bizonyos esetekben hibásan fog megjelenni.

Mentés

A FontForge-nak a saját formátuma egy sima szöveges fájl. Gyakran érdemes menteni, mert a szerkesztő hajlamos lefagyni, összeomlani. A saját formátumot viszont nem fogják más programok értelmezni, ezért a kész betűkészletet exportálni kell. (File -> Generate fonts...) Erre általában a legalkalmasabb formátum ugyan az, mint amiben a betűkészlet eredetileg volt: Az ablakban TrueType-t kell kiválasztani ha nem azt ajánlja fel. A mentés során a program hajlamos rengeteg figyelmeztetést adni, ezekkel általában nem kell foglalkozni.

Telepítés

A megszerkesztett betűtípust a Windows megjelenítője is képes telepíteni, vagy a C:\Windows\Fonts mappába másolható. A másolást szigorúan a Sajátgép programmal kell csinálni, mert a Windows némi woodoot is művel ilyenkor a háttérben, ami más programmal másolva, vagy rögtön ide mentve nem történik meg.

Linux alatt több választási lehetőség is van. A fontokat rendszer szinten, felhasználó szinten, és egyes esetekben még program szinten is lehet telepíteni. A legegyszerűbb ha Linux alatt is az alapértelmezett fontmegjelenítő használata. (Lehet hogy ezt a Jobklikk->Program választása menüből kell előhívni). Ez felhasználó szinten fogja telepíteni a betűtípust, ami lényegében a ~/.fonts mappába való másolást jelenti. Ha egy ilyen betűtípust törölni kell, akkor kézzel ebből a mappából megtehető.
Ha csak pl GIMP-ben szükséges a betűtípust használni akkor az másolható a ~/.gimp-2.x/fonts mappába is kézzel, illetve ha minden felhasználónak számára elérhetővé kell tenni akkor a /usr/share/fonts/truetype vagy a /usr/local/share/fonts/truetype mappába helyezhető el. Ez utóbbi két mappának az írásához rendszergazdai jogok szükségesek. (ALT+F2 gksu nautilus)

Előfordulhat hogy frissíteni kell egy betűtípust, például mert javításra kerültek a magyar betűk vagy új változat jelent meg belőle. Ilyenkor szigorúan először törölni kell a telepített változatot. Ez kézzel végezhető el: Linux és Windows alatt is egyszerűen törölni kell a fájlt a mappából ahová másolásra került (kézzel vagy automatikusan) Ezek után az új változat egyszerűen telepíthető.

Telepítés után a programokat újra kell indítani az új betűk használatbavételéhez, minden más automatikusan történik.

Webre alkalmazás

Az egyedi betűtípusok webre alkalmazásának több módja is van. Hagyományosan beszúrhatóak például képként is, vagy JavaScript segítségével a cufónnal is kirajzoltathatóak, a modern megoldás pedig a CSS3 @font-face.

A CSS3 behozhatatlan előnye, hogy a böngészők ezt valóban szövegként kezelik, így nem csak a tartalma változhat, hanem a felhasználó számára is kijelölhető, másolható. Ez utóbbi előállítása az összes böngészővel való kompatibilitáshoz hosszadalmas (pl. több féle betűtípus formátumban is fel kell tölteni a készletet) de szerencsére ezt nem kell kézzel elvégezni: A FontSquirrel @font-face generátora remek munkát végez!