2012. október 22.

Ubuntu altatása

A számítógépeket kikapcsolás helyett alvási üzemmódba is lehet tenni: Ilyenkor nem kell bezárni a futó programokat, azok visszakapcsolás után is az altatás előtti állapotban lesznek. Erre több módszer is van, különböző előnyökkel és hátrányokkal az Ubuntu viszont alapértelmezésben csak egyet engedélyez. Lássuk a többit (is).

Altatás

Az Ubuntu alapértelmezett üzemmódja. Ilyenkor a gépben minden eszköz kikapcsol, de az adatok a számítógép memóriájában maradnak, ezért ennek táplálásához áramot fogyaszt. Amennyiben a táplálás nem szűnik meg a gép villámgyorsan indul hiszen minden ott van a memóriában, de ha a gép áram nélkül marad, az el nem mentett adatok elvesznek.

Hibernálás

A rendszer kikapcsolás előtt a memóriát lementi a merevlemezre, és így minden eszközt kikapcsol, és a visszakapcsolásig egyáltalán nincs szüksége áramra. Cserébe a számítógép lassabban indul, mert bekapcsoláskor a memória teljes tartalmát be kell olvasni.

A hibernálás kipróbálása:

Elsőként tesztelni szükséges, hogy a számítógéppel kompatibilis-e a hibernálás funkció. Ehhez néhány programot futva hagyva a háttérben, kell a terminálban kiadni:
sudo pm-hibernate
A jelszó megadása után a számítógép kikapcsol. Visszakapcsolás után ha megnyitva maradtak az alkalmazások, akkor a hibernálás működik.

A hibernálás engedélyezése:

Ahhoz hogy a hibernálás egy kattintással is elvégezhető legyen, engedélyezni kell azt felhasználók számára. Ehhez egy új /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla fájlt kell lértehozni:
sudo -s
rm /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla
echo "[Enable Hibernate]
Identity=unix-user:*
Action=org.freedesktop.upower.hibernate
ResultActive=yes" >> /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla
Ezek után ki majd visszajelentkezés szükséges, hogy a hibernálás gomb megjelenjen az altatás fölött.

Hibrid alvás

A Linux rendszermag a 3.6-os változattól támogatja a hibrid alvást: A memória tartalmát kiírja a lemezre, és megtartja a memóriában is. Így ha az alvás ideje alatt volt áramellátás, akkor a gép ugyan olyan gyorsan ébred mint alvásból, ha viszont valamiért nem jutott volna áramhoz, az adatok akkor sem vesznek el, bekapcsoláskor a merevlemezről visszamásolja őket (mint a hibernálás esetén).

Sajnos az Ubuntunak még nincsen 3.6-os rendszermagra építő változata ezért itt a hibrid alvás nem ezt jelenti: A jelenleg elérhető hibrid alvás funkcióval a rendszer először hagyományos alvó állapotba kerül, tehát az adatok csak a memóriában lesznek meg, majd ha megadott ideig nem ébresztették fel a gépet akkor magától felébred és automatikusan azonnal lehibernálja magát.

Tehát hibrid alvás esetén a gép egy megadott ideig hagyományos alvásba merül, utána pedig hibernálva van. A kettő között bekapcsol, és átmenti az adatokat a memóriából a merevlemezre!

Hibrid alvás kipróbálása:

Hibrid alvást rendszergazdaként a pm-suspend-hybrid paranccsal lehet kezdeményezni, ez előtt azonban érdemes beállítani az alvás időtartamát is (azaz hogy mennyi idő után váltson hibernálásba alvásból.) Ehhez a /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid fájl írása szükséges
sudo -i
rm /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid
echo "PM_HIBERNATE_DELAY=10" >> /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid
Ezek után a hibridalvás parancsát kiadva a gép előbb elalszik, majd 10 másodperc múlva ismét láthatóan felébred és lehibernálja magát. Mindezek után bekapcsolható a gép, és ha ez is sikeresen megtörténik akkor a hibrid alvás működik.
sudo pm-suspend-hybrid

Hibrid alvás használata hibernálás vagy alvás helyett

A hibrid alvás használható a hibernálás vagy alvás funkció helyett automatikusan akár pl. a képernyő lezárásakor is. Asztali gépeken a hagyományos alvás helyett ezt javaslom, de hordozható eszközöknél ne felejtsünk el belegondolni, hogy mi történik  ha elcsomagolva, vagy a táskában felébred!

Ahhoz hogy az alvás vagy a hibernálás helyett a hibrid alvás kerüljön használatba, szintén a /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid fájlt kell módosítani.
sudo -i
rm /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid
echo "# Always use suspend_hybrid instead of suspend
if [ "$METHOD" = "suspend" ]; then
METHOD=suspend_hybrid
fi
PM_HIBERNATE_DELAY=7200
" >> /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid
Ne felejtsük el a hibernálás előtti várakozás idejét megfelelően beállítani. (Itt 7200 mp) A fájl elmentése után minden funkció ami eddig az alvás üzemmódot indította, ezentúl hibrid alvásba teszi a gépet. Az alvás helyett a hibernálás üzemmód hibrid alvásra cserélyéhez, a suspend feltételt szükséges hibernate-ra cserélni:
sudo -i
rm /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid
echo "# Always use suspend_hybrid instead of hibernate
if [ "$METHOD" = "hibernate" ]; then
METHOD=suspend_hybrid
fi
PM_HIBERNATE_DELAY=7200
" >> /etc/pm/config.d/00-suspend-hybrid
Ezek a változatások automatikusan érvénybe lépnek, nem szükséges újraindítani a rendszert. Ez szinte határtalan lehetőségeket nyit: a scriptek kombinálásával használható például laptopt-mode vagy cron is annak eldöntésére hogy aktuálisan milyen alvásba kerüljön a gép.

2012. október 12.

Európai WiFi csatornák használata Ubuntuval

A WiFi szabvány 13 különböző csatornát állapít meg használatra a 2,4Ghz-es frekvencia sávban. Ezek általában mind szabadon használhatóak, de sajnos Angliában a 12, 13-as sávok használata tilos. Ennek mellékhatása, hogy bizonyos eszközök és szoftverek néha tévedésből letiltják ezek használatát olyankor is, amikor legális lenne. A Linux esetében ez a probléma egyetlen paraméter átállításával orvosolható.

Az Ubuntu 12.04-es változata elméletileg magától, az időzónától és valamilyen geolokációs adattól függően alapján állítja be hogy a felső csatornák használhatóak-e. Ez nálam nem sikerült neki. (Talán a Unity->Gnome3 csere zavarta meg a működést.) Ennek következtében kézzel állítottam be felsőbb csatornák használatát.

Ehhez a /etc/modprobe.d/ mappába kell egy új fájlt felvenni, ami tartalmazza a
cfg80211 ieee80211_regdom="EU"paramétert. Terminálban:
sudo -i
# Jelszó megadása
rm wifiregion.conf
echo 'options cfg80211 ieee80211_regdom="EU"' >> /etc/modprobe.d/wifiregion.conf
A módosítások után a rendszer újraindítása szükséges a csatornák használatához.