2013. augusztus 23.

Telepítés Samsung S7 Chronosra

Saját számítógépemet lecserélve egy új Samsung Series 7 NP700Z3C típusú gépen üzemeltem be megszokott operációs rendszereimet. A gép teljesítményben és kivitelezésben kiváló, de Windwos 8-as rendszerrel érkezik. Az új eszközöknek köszönhetően a Linux támogatással, a belső "hibrid" merevlemezfelépítés miatt pedig a Windows 7 telepítésével is meg kell küzdeni de a végeredmény egyértelműen megéri.

Lássuk a telepítés menetét többé-kevésbé részletesen kifejtve:

BIOS frissítés

Az utóbbi időben többször is szólt arról hír, hogy bizonyos Samsung laptopokkal problémás BIOS-EFI alatt Linuxot futtatni. Bár a "hagyományos" rendszerindítást ezek elvileg nem érintik, javasolt BIOS-t frissíteni még az eredeti, hivatalosan támogatott rendszeren. Ha már nincs a gépen az eredeti Windows 8, akkor viszont inkább hagyjuk ki ezt a lépést.

A frissítéshez a Samsung kész programot is biztosít, amivel néhány kattintás alatt elvégezhető. Letölteni a Samsung terméktámogatás oldaláról lehet a modellszám alapján, az adott modell Firmware menüpontjából.

Hagyományos rendszerindítás

Bár a legtöbb linux terjesztést felkészítették az UEFI és SecureBoot párosra, ezen a gépen ezt mégsem érdemes használni. Egyrészt a korábbi problémák miatt a samsung-laptop illesztőprogramja nem működik UEFI alatt (git commit) így a legtöbb kényelmi funkció (pl.: billentyűzetvilágítás, hűtési üzemmód) nem működik. Másrészt bár a Windows 7 is rávehető az UEFI indulásra, a gép a BIOS leírása alapján ezt nem támogatja, és valóban a rendszer már a telepítés közben megfagy és úgy is marad.

Ennek megfelelően tehát szabaduljunk meg az UEFI-SecureBoot bíztató ámde kiforratlan technológiájától:
Indítsuk újra a gépet majd a Samsung logó megjelenésekor azonnal még az alatta megjelenő töltésjelző előtt nyomjuk meg az F2 billentyűt, ezzel bejutva a BIOS beállításokba. Itt a Boot fül alatt talájuk a Secure Boot opciót amit állítsunk át Disabled értékre. A gép még ekkor is UEFI-vel indítana, ezért az ekkor megjelenő OS Mode Selection sort is állítsuk át CSM OS-re.

A későbbi problémák elkerülése érdekében keressünk meg két további beállítást is az Advanced fülön. Itt a Fast BIOS Mode beállítást tilsuk le (Disabled) mert amíg ez be van kapcsolva nem lehet külső eszközről indítani!
Ezen kívül az AHCI Mode Control: Manual majd Set AHCI Mode: Enabled értékeket érdemes még megadni így elkerülendő azt hogy a gép a sokkal lassabb "kompatibilis" üzemmódban mutassa a lemezeket az operációs rendszernek.

Windows 7 telepítés

A BIOS előkészítése után a Windows 7 telepítése további problémákat fog felvetni. A gépben ugyanis van egy alaplapra forrasztott SSD amit a telepítőlemez elsődleges lemezként ismer fel. A BIOS erről nem tud operációs rendszert indítani, a Windows viszont csak ide hajlandó telepíteni a rendszerbetöltőjét ezért a telepítés ez első újraindításkor meg is szakad.

Az SSD-t sem letiltani, sem kivenni nem lehet, tehát az operációs rendszert kell megerőszakolni, hogy hajlandó legyen a másodlagos lemezre települni.

Windows 7 másodlagos lemezre >>

Amennyiben a Windows mellé Ubuntut is szeretnék telepíteni, ne felejtsünk el a grafikus telepítőben üres helyet hagyni neki a második lemezen a telepítésünk mellett. A windows rendszer partíció méretének 60 és 100 Gb közötti értéket javaslok - a többit telepítéskor üresen hagynám akár linux, akár windows alatti adattárolás céljából.

Ubuntu telepítés

Az Ubuntu telepítéséhez szükségünk lesz egy pendrivera vagy CD-lemezre. A rendszert letölthetjük az Ubuntu.hu Letöltés szekciójából, én kifejezetten az Ubuntu GNOME változatot javaslom. Ezt például Unetbootin segítségével írhatjuk ki pendrivera, vagy tetszőleges ISO-képfájl kiírására képes programmal CD-re.

A gép indításakor az F12 megnyomásával kérhetjük a külső eszközről való indítást, majd a telepítést  A kérdésekre a legtöbb helyen tetszés szerint válaszolhatunk, de a lemezek felosztását kézzel kell végezni. Ennek a menete erősen függ attól, melyik rendszert fogjuk elsősorban használni.

Linuxra kiélezve

Amennyiben elsősorban Linuxot fogunk használni, és az adatainkat is ez alatt tároljuk, érdemes az operációs rendszert az SSD-re tenni a legjobb sebességért, az összes maradék helyen a HDD-n pedig az adatokat tárolni. Ehhez:
  • Hozzunk létre új partíciós táblát az SSD-n
  • Hozzunk létre ezen egy új ext4 fájlrendszert / csatolási ponttal a rendszer számára.
  • Hozzunk létre a HDD végén egy új ext4 fájlrendszert az adatok számára /home vagy /mnt/hdd csatolási ponttal.
A csatolási pont kiválasztása ismét koncepció kérdése: ha a /home-ot választjuk, akkor minden felhasználói adat és beállítás a merevlemezre kerül tehát mindig lesz helyünk viszont a merevlemezt is mindig használjuk! Ezzel szemben a /mnt/hdd esetén kézzel kell kipakolni az adatainkat a merevlemezre és erre oda kell figyelni mert a 14 Gb nagyon hamar megtelik cserébe viszont ha nem dolgozunk a kimásolt fájlokkal, a merevlemez leállhat, így csendesebb működést, és hosszabb akkumulátoridőt érhetünk el!

Windowsra kiélezve

Ha a Windows használatára vagyunk szorulva, a linux számára érdemes beérni a merevlemez egy kis részével. Az SSD-t üresen hagyhatjuk, későbbi Windows gyorsítótárazás céljából a HDD-n pedig helyezzük el a Linuxot és egy adatpartíciót amit mind Windows, mind Linux alól tudunk használni. Ehhez
  • Hozzunk létre új partíciós táblát az SSD-n és hagyjuk üresen.
  • Hozzunk létre egy új ~50Gb-os ext4 fájlrendszert a Linux számára / csatolási ponttal
  • Hozzunk létre a maradék helyen egy új NTFS partíciót.

Rendszerindítás

A particionálás végén itt is figyelnünk kell az indító helyére: A rendszerindítót a merevlemez elejére (nem a partíciókra) a fő indítórekordba kell telepítenünk!
Ellenőrizzük a kiválasztott lemez méretét, aminek ~1 TB-nak kell lenni.

A telepítés megkezdése előtt a telepítő rá fog kérdezni a cserehely hiányára. Mivel a gép legalább 6 GB RAM-mal érkezik, a telepítést nyugodtan folytathatjuk cserehely nélkül vagy hozhatunk létre ilyet a merevlemezen is.

SSD és HDD beállítás

Telepítés után szükség van még a particionálás finomhangolására. Ha a linux rendszert az SSD-re telepítettük akkor mindenképpen be kell állítani az SSD támogatását a rendszerben.

trim és /etc/fstab

A fájlrendszerek más beállításait a /etc/fstab fájlban változtathatjuk meg. Az trim bekapcsolásához a discard beállítást kell hozzáadni az SSD-n lévő fájlrendszer(ek)hez. Ezen kívül 8 Gb ram felett érdemes az átmeneti fájlokat is a gép memóriájában tárolni, ez a tmpfs fájlrendszerrel oldható meg. Egy minta /etc/fstab fájl a beállításokkal:
#                                                            
# Linux az SSD-n
UUID=00000000-0000-0000-0000-000000000000 /               ext4    noatime,discard,errors=remount-ro 0       1
# Linux tárhely az adatoknak
UUID=00000000-0000-0000-0000-000000000000 /mnt/hdd        ext4    noatime                           0       0
# Memórialemez
tmpfs                                    /tmp             tmpfs   nodev,nosuid,size=5G              0       0
Ez a fájl csak minta! Az UUID telepítésenként változik!
Az automatikus trim beállítása után érdemes egyszer kézzel, parancssorból töröltnek jelölni az esetleg ottmaradt szemetet:
fstrim / -v
Bővebben az SSD beállításáról az Ubuntu rendszeren >>

ln -s

Néhány apróbb, hasznos trükk még sokat segíthet a fájlok elhelyezésében. Ilyen például a Dokumentumok mappa áthelyezése a merevlemezre:
cd /mnt/hdd # Merevlemez
mkdir Dokumentumok # Új Dokumentumok mappa a merevlemezen
cd  # Saját mappa
rm Dokumentumok # Régi Dokumentumok mappa törlése
ln -s /mnt/hdd/Dokumentumok Dokumentumok # Link a Dokumentumok mappa helyéről a merevlemezen lévő mappára
Érdemes ezt megtenni az összes nagyobb mappával a saját könyvtárunkban. (A saját könyvtár egészben való átlinkelését a programok itt tárolt beállításai miatt nem javaslom, azokat érdemes az SSD-n hagyni.)

A saját fájljainkon kívül az Ubuntu csomagkezelője (apt-get) is tárol átmeneti fájlokat a lemezen, ami megtelítheti az SSD meghajtót. Ezeket maga a csomagkezelő törli, amikor megkérjük rá.
sudo apt-get clean all

Amennyiben beállítottunk memórialemezt az átmeneti fájloknak, további hasznos trükk a firefox gyorsítótár mappájának megváltoztatása az about:config browser.cache.disk.parent_directory beállítása segítségével.

Ubuntu finomhangolás

Bumblebee grafika

A Chronost NVidia Optimus grafikával szerelik, amit a rendszer nem támogat alaptelepítésben. Linux alatt a Bumblebee projekt nyújt hozzá támogatást.

A telepítéshez új rendszermagra van szükség így ezt Ubuntu 12.04 esetén frissíteni kell.
# Rendszermagfrissítés Ubuntu 12.04 LTS-hez
sudo apt-get install linux-generic-lts-raring
# Bumblebee tároló
sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
sudo apt-get update
# Telepítés
sudo apt-get install bumblebee virtualgl linux-headers-generic

A Bumblebee telepítése után alapestben a programok az energiatakarékos grafikus kártyát használják. Ha szükséges, egy program az optirun paranccsal indítva futtatható nagy grafikai teljesítményen. HD filmek lejátszásához például az ALT+F2 ablakban így indítható a médialejátszó:
optirun totem
Bővebben a Bumblebeeről az Ubuntu Wikiben (angol) >>

Energiatakarékosság

A gépben rejlő több mint 5 órás üzemidő eléréséhez mindenképpen át kell nézni az energiatakarékossági beállításokat. A legnagyobb hatást az Intel i RC6 és az LPT daemon éri el.

Az energiatakarékosság beállításáról >>

A legfontosabb kódsorok:
#sudo apt-get purge laptop-mode-tools
sudo apt-add-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp
sudo tlp start
# Eredeti rendszerindítási paraméterek
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
# Energiatakarékossági funkciók engedélyezve
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pcie_aspm=force i915.i915_enable_rc6=7 i915.lvds_downclock=1 i915.powersave=1 snd_hda_intel.power_save_controller=1 snd_hda_intel.power_save=1 quiet splash"
sudo update-grub

FN billentyűk

Sajnos a funkcióbillentyűk kiosztását is kézzel kell tanítani a rendszernek. Ehhez elsőként a billentyűkódok kiosztását tartalmazó fájlt kell elhelyezni:
# Keymap for Samsung Series 5 700Z
0xCE prog1            # Fn+F1  Settings
0x89 brightnessdown   # Fn+F2  Brightness -
0x88 brightnessup     # Fn+F3  Brightness +
0x82 switchvideomode  # Fn+F4  Screen changer
0xF9 f23              # Fn+F5  Touchpad Off (hardware switch)
0xF7 f22              # Fn+F5  Touchpad On  (hardware switch)
0xA0 mute             # Fn+F6  Mute
0xAE volumedown       # Fn+F7  Volume -
0xB0 volumeup         # Fn+F8  Volume +
0x97 kbdillumdown     # Fn+F9  Keyboard backlight -
0x96 kbdillumup       # Fn+F10 Keyboard backlight +
0xB3 prog3            # Fn+F11 Fan/cooler mode changer
0xD5 wlan             # Fn+F12 Airplane mode (wifi+bluetooth) switch
#0xA8 ???              # FnLock On  (hardware switch)
#0xA9 ???              # FnLock Off (hardware switch)
0xBA ejectcd          # Fn+DEL Eject CD
# All the 700Z Fn keys needs force-releasing
0xCE # Fn+F1  Settings
0x89 # Fn+F2  Brightness -
0x88 # Fn+F3  Brightness +
0x82 # Fn+F4  Screen changer
0xF9 # Fn+F5  Touchpad Off (hardware switch)
0xF7 # Fn+F5  Touchpad On  (hardware switch)
0xA0 # Fn+F6  Mute
0xAE # Fn+F7  Volume -
0xB0 # Fn+F8  Volume +
0x97 # Fn+F9  Keyboard backlight -
0x96 # Fn+F10 Keyboard backlight +
0xB3 # Fn+F11 Fan/cooler mode changer
0xD5 # Fn+F12 Airplane mode (wifi+bluetooth) switch
#0xA8 # FnLock On  (hardware switch)
#0xA9 # FnLock Off (hardware switch)
0xBA # Fn+DEL Eject CD
Majd fel is kell venni a kiosztásokat a használandóak közé. Ehhez két fájlt kell módosítani. A /lib/udev/rules.d/95-keymap.rules fájlban samsung szóra keresve cseréjük ki a sort:
# Eredeti, hibás kiosztás
ENV{DMI_VENDOR}=="[sS][aA][mM][sS][uU][nN][gG]*", ATTR{[dmi/id]product_name}=="*700Z*", RUN+="keymap $name 0xBA ejectcd 0x96 keyboardbrightnessup 0x97 keyboardbrightnessdown"
# Az új kiosztás használata
ENV{DMI_VENDOR}=="[sS][aA][mM][sS][uU][nN][gG]*", ATTR{[dmi/id]product_name}=="*700Z*", RUN+="keymap $name samsung-700z"
Ha nem találjuk az eredetit, új sorként beszúrhatjuk a fájl végén is egy a LABEL="keyboard_end" előtti sorba.
/lib/udev/rules.d/95-keyboard-force-release.rules fájlhoz a samsung szóra keresve adjuk hozzá az új sort.
# A sor _után_ kell beszúrni:
ENV{DMI_VENDOR}=="[sS][aA][mM][sS][uU][nN][gG]*", RUN+="keyboard-force-release.sh $devpath samsung-other"
# Az új beállítási sort:
ENV{DMI_VENDOR}=="[sS][aA][mM][sS][uU][nN][gG]*", ATTR{[dmi/id]product_name}=="*700Z*", RUN+="keyboard-force-release.sh $devpath samsung-700z"
Részletes leírás a funkcióbillentyűk és az udev beállításáról hasonló gépen (angol) >>

Samsung tools

A még mindig hiányzó néhány további kényelmi funkciót (mint például wifi és bluetooth ki-bekapcsolása, hűtésmód váltása) a Linux On My Samsung projektnek köszönhetően érhetünk el egy külső tárolóból. A grafikus felület telepítése:
#sudo apt-get install linux-ge
sudo add-apt-repository ppa:voria/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install samsung-tools samsung-laptop
Ki és bejelentkezés után a program a háttérben fut. Működéséről pl. az Fn+F11 lenyomására megjelenő értesítés "Hűtésmód: Overclock/Normál/Csendes" alapján győződhetünk meg.
Kézzel a samsung-tools -n parancs segítségével indítható.